Litteraturtid: Palestinsk litteratur

Litteraturtid i Sandefjord

Litteratur og fortelling
Voksne

Velkommen til et inspirerende møte med sterke stemmer fra Gaza!

Foto: Heidi Andreassen, Ludvig Gudersen
Foto: Heidi Andreassen, Ludvig Gudersen
Foto: Heidi Andreassen, Ludvig Gudersen

Gratis - ingen påmelding

Dette arrangementet er avholdt

Dato

fredag, 24. oktober

Tid

12:00 - 13:00

Sted

Sandefjord bibliotek - Arrangementsrommet

Flere arrangementer i denne serien

  • fredag, 7. november

     Tidspunkt 12:00 - 13:00

Opplev Litteraturtid - et jevnlig arrangement fylt av litteratur til leseglede og opplevelse. Våre ansatte anbefaler eller leser fra bøker. Av og til får vi besøk av forfattere eller andre flinke litteraturformidlere. Ta en kopp kaffe, lytt og la deg inspirere!

Denne fredagen får vi besøk av fribyforfatterne Wesam Almadani og Somaya El Sousi.

Wesam Almadani er en palestinsk ICORN-forfatter og aktivist. Hen ble født i Sudan, vokste opp i Egypt og bodde i Gaza fra Oslo-avtalen fram til 2018. Almadani har utgitt en roman og to diktsamlinger, i tillegg til å ha deltatt i seks litterære samarbeidsprosjekter. Verkene hens er oversatt til flere språk, blant annet engelsk, norsk, svensk, hebraisk og italiensk. Hens forfatterskap tematiserer krig, palestinske rettigheter samt LHBTQ+ - og kvinners rettigheter. Hen er utdannet innen sosialt arbeid, informasjons- og datasystemer samt drama og teater.

Somaya El Sousi er forfatter og poet, født i Gaza, bosatt i Horten. Hun kom til Norge i 2019 som ICORN-forfatter. Somaya har utgitt fire diktsamlinger på arabisk; The First Sip From The Chest and The Sea, Doors, Lonely Alone og Idea, Emptiness, Withness. Hun har deltatt på en rekke internasjonale litteraturfestivaler verden over, og diktene hennes er oversatt til svensk, engelsk, fransk, spansk og italiensk – samt til norsk. Hennes femte diktsamling var publisert på svensk av Ellerstöms. Den har fått massiv oppmerksomhet.

Arrangementet er i regi av Vestfold Internasjonale Scene.

Litteraturtid: Palestinsk litteratur | Sandefjordbibliotekene